Notolecimy.pl ● Tanie loty, noclegi, podróże. Promocje biletów lotniczych i autokarowych

Dodaj do feedly

Na narty do Gruzji. Tanie loty do Kutaisi. Mała relacja z pobytu w Gudauri

31Lip/13

Gruzja Gudauri

Oryginalna propozycja dla miłośników białego szaleństwa. Alternatywa w stosunku do alpejskich stoków, czyli zjazdy po górach Kaukazu z widokami na pięciotysięcznik. Wyprawa na narty do Gruzji, do Gudauri.

Od dwóch miesięcy węgierski Wizzair oferuje loty z Warszawy oraz Katowic do Kutaisi w Gruzji, miasta oddalonego od ośrodka narciarskiego w Gudauri o około 300 km. W ostatnim czasie najtańsze bilety na podróż w dwie strony pojawiały się w cenie 128 zł. Poniżej 200 zł znajdziemy dość dużo biletów lotniczych na przelot w sezonie zimowym.

Waluta: 1 GEL (lari) = 2,02 zł (15.07.2013)

Bilety lotnicze

Najtańszy wariant biletów lotniczych zakłada członkostwo WIZZ Discount Club oraz podróż jedynie z małym bagażem podręcznym (42x32x25 cm), co w przypadku wyprawy na narty/snowboard może okazać się opcją niewystarczającą. Dopłata do dużego bagażu podręcznego (56x45x25 cm) będzie kosztowała 55 zł za jeden odcinek podróży (110 zł w dwie strony). Ta opcja pozwala nam już zapakować podstawowy ekwipunek narciarski/snowboardowy (odzież i ewentualnie buty) i wypożyczenie pozostałego sprzętu na miejscu. Osoby, które jednak zdecydują się na podróż z własnym sprzętem (narty, snowboard) będą niestety zmuszone do kolejnej dopłaty w wysokości 168 zł za przewóz sprzętu sportowego na jednym odcinku podróży (336 zł w dwie strony).

Poniżej mała relacja z naszej tegorocznej, styczniowej wyprawy do Gudauri (z Tbilisi), która dostarczy nieco więcej szczegółów na temat białego szaleństwa w Gudauri.


Koszty lotu od osoby z małym lub dużym bagażem podręcznym przy cenie bilety lotniczego wynoszącej 148 zł:
mały bagaż podręczny i WIZZ Discount Club: 148 zł
mały bagaż podręczny bez WIZZ DC: 238 zł
duży bagaż podręczny i WIZZ DC: 258 zł
duży bagaż podręczny bez WIZZ DC 348 zł

Katowice Kutaisi

Dojazd do Gudauri

Nasza wyprawa na narty do Gudauri rozpoczęła się w Tbilisi. Z dworca Didube można dostać się marszrutką (taksówka zbiorowa) do Gudauri w cenie już od 7 lari (około 14 zł). Pierwsze marszrutki wyjeżdżają do Gudauri okolo 9:00 i kursują mniej więcej co godzinę. My zrezygnowaliśmy z czekania na zapełnienie marszrutki i za 15 lari (około 30 zł) od osoby zabraliśmy się do naszego prywatnego Subaru. Właściciel tego pojazdu przyjechał po zaopatrzenie na targ w Tbilisi i poszukiwał osób, które dopłacą do paliwa w drodze powrotnej. Po około dwóch godzinach jazdy (około 100 kilometrów) dotarliśmy pod dolną stację wyciągu w Gudauri.

Muszę zaznaczyć, że podstawowa znajomość języka rosyjskiego w kontaktach z Gruzinami jest bardzo pomocna. Próba wytłumaczenia naszemu kierowcy miejsca, w którym chcielibyśmy wysiąść w języku angielskim zakończyła się niepowodzeniem.

Nie mam niestety informacji na temat bezpośredniego transportu z Kutaisi, do którego lata Wizzair do Gudauri. Proponuję przejazd marszrutką do Tbilisi i dalej z dworca Didube do Gudauri. Marszrutka z lotniska do Tbilisi to koszt około 15 lari (30 zł), natomiast z Kutaisi 10 lari (20 zł)
W drodze powrotnej ostatnią marszrutkę do Tbilisi możemy złapać około godziny 17-tej z drogi głównej. Nie ma wyznaczonych przystanków na drodze. Należy poszukać ludzi oczekujących przy drodze z wielkimi tobołkami i dołączyć do nich.

Noclegi

Ceny noclegów w Gudauri, które można wyszukać w internecie nieco zniechęcają do odwiedzenia tego miejsca. Mimo, że w serwisach internetowych (np.: gudauri.info) możemy wyszukać pokoje już od 40 dolarów (130 zł) za dobę, większość odpowiedzi na wysłane zapytania oscylowała w okolicach 100 dolarów (325 zł) za pokój dla dwóch osób. Na szczęście na miejscu sytuacja nie wygląda tak źle i można znaleźć nocleg ze śniadaniem i obiadokolacją już od 25 dolarów (80 zł) od osoby.

Po przyjeździe do dolnego Gudauri proponuję udać się wyciągiem do stacji pośredniej i popytać dość licznych w tym miejscu instruktorów (ubrani w specjalne kamizelki z napisem instruktor) o możliwość taniego noclegu. Dość często szkoły narciarstwa/snowboardu, w których pracują oferują takie usługi.
My, jako że była to nasza pierwsza wyprawa w ten rejon, postanowiliśmy wcześniej zamówić nocleg przez gudauri.info. Nasz wybór padł na chatkę znajdującą się na trasie zjazdowej na wysokości 2750 m.n.p.m (Khada Hut, Khizhina), gdzie zapłaciliśmy 30 dolarów (98 zł) od osoby za nocleg ze śniadaniem. To z jednej strony niewygoda, bo nie mogliśmy korzystać wieczorami z rozrywek proponowanych przez ośrodki w mieście (brak powrotu do schroniska po zamknięciu wyciągów), z drugiej strony mogliśmy korzystać rano z nietkniętych tras zjazdowych, po których nic i nikt poza ratrakiem nie przejechał tego dnia.

Khada Hut, Khizhina - miejsce naszego noclegu w Gudauri

Khada Hut, Khizhina – miejsce naszego noclegu w Gudauri

Khada Hut, Khizhina - widok z okna o poranku

Khada Hut, Khizhina – widok z okna o poranku

Sprzęt

Nie zabrałem żadnego sprzętu narciarskiego ze sobą i cały komplet wypożyczyłem na miejscu w dolnym Gudauri, zaraz przy wyciągu (buty, narty, kije). Wypożyczony sprzęt nie był ostatnim krzykiem mody, ale też nie miałem do niego żadnych zastrzeżeń. Za komplet zapłaciłem około 40 zł za dobę. Wypożyczalni na miejscu jest dużo i nie ma sensu nic wcześniej szukać.

Karnety i trasy

Całodniowy karnet na wszystkie wyciągi w poprzednim sezonie (2012/2013) kosztował 30 lari (60 zł), 4-dnowy 112 lari (224 zł). W ośrodku znajduje się 1 gondola, 5 wyciągów krzesełkowych (Doppelmayr) oraz 1 orczyk. Wyciągi ruszają o godzinie 10:00 i kończą pracę o 16:00 (w soboty o 17:00).
Większość tras zjazdowych oznaczona została kolorem czerwonym (średnio trudne), trasy ze szczytu Sadzele oraz Kudebi czarne (trudne). Kilka tras niebieskich (łatwych), długie widokowe zjazdy do 6 kilometrów. Mapę tras znajdziecie pod tym linkiem

Gudauri karnet jednodniowy 30 GEL

Gudauri karnet jednodniowy 30 GEL

Mapa tras zjazdowych Gudauri

Mapa tras zjazdowych Gudauri

Inne

  • stoki Gudauri nadają się wyśmienicie dla wszystkich fanów jazdy po świeżym puchu,
  • po wjechaniu na najwyższy szczyt ośrodka w Gudauri Sadzele (3306 m.n.p.m.), możemy podziwiać jeden z najwyższych szczytów Kaukazu – Kazbek (5034 m.n.p.m),
  • w dolnym Gudauri, przy stacji benzynowej znajduje się dobrze zaopatrzony supermarket w którym możemy także coś zjeść (Chaczapuri) i napić się grzanego wina,
  • podczas naszego pobytu w styczniu nie było żadnych kolejek do wyciągów i gondoli,
  • w barze przy wyciągach w środkowym Gudauri (pod końcowym odcinkiem wyciągu z dolnego Gudari) można zjeść naprawdę dobrą pizzę w cenie około 20 PLN,
  • kilkudniowy pobyt na wysokości 2750 m.n.p.m może powodować u niektórych osób objawy choroby wysokościowej (nudności, wymioty, zawroty głowy),
  • droga z Gudauri do Kazbegi bardzo często jest nieprzejezdna z powodu lawin.

Jeśli masz jakieś dodatkowe informacje i chcesz się nimi podzielić zapraszam do komentowania.

Przydatne linki

http://gudauri.travel/en/
http://www.gudauri.info/

Galeria zdjęć
[nggallery id=1]